Skip to Content
Adarda
Plastové palety vytlačují ty dřevěné
Zboží / 19. 3. 2023

Bez existence přepravních palet si stěží dokážeme představit současný život. Jsou zapotřebí k transportu potravin a spotřebního zboží, nakládají se na ně chladničky, automatické pračky, nábytek, knihy, hračky, elektronika, a to vše putuje napříč kontinenty v přepravních kontejnerech po souši, na moři i ve vzduchu.

euro palety

Palety se začaly vyrábět již před mnoha lety z masivního dřeva, ale v současné době jim začaly konkurovat výrobky z plastických hmot. Co o nich víme?

Recyklovatelnost -v první řadě bychom se měli zaměřit na přírodu. Jestliže vyrobíme plast, který se nedá recyklovat a jinak využít po ukončení životnosti výrobku, pak tu máme odpad, který zamoří životní prostředí na stovky let. Pokud však bude plastová paleta stoprocentně recyklovatelná, pak je vše v pořádku, a není nutné kvůli výrobě palet kácet další zdravé a živé stromy. Pravdou je, že dřevo na palety nemusí být takové, jako pro výrobu nábytku, ale není to dřevotříska z odpadních pilin, jedná se stále o dřevěná prkna a trámky z masivu.

dřevěné palety

Nosnost – u dřevěných palet se uvádí maximální nosnost dle způsobu zatížení přibližně od jedné do dvou tun. Plastová paleta unese mnohem víc, je-li zatížena po celé ploše, pak až pět tun nákladu.

Životnost – nevýhodou palet ze dřeva je jejich značné opotřebení v terénu, jestliže jsou vystavené povětrnostním vlivům. Za deště, ve sněhu a zvýšené vlhkosti dřevo velmi trpí, nasákne vodou a ta pak urychlí jeho rozklad. Dřevěné neošetřené výrobky mohou snadno podlehnout hnilobě a plísním či dřevokazným houbám. Palety z plastu však nic takového neohrožuje, jsou vůči vodě a vlhkosti netečné.

Údržba – pokusili jste se někdy udržet v čistotě dřevěnou paletu? Pravděpodobně se vám to nepodařilo, a pokud ano, pak jste zřejmě vytáhli z nářadí elektrický hoblík nebo vibrační brusku. Palety totiž bývají zhotovené pouze z nařezaných prken, které nejsou hoblované ani broušené, a na takovém povrchu velmi snadno ulpí každá nečistota.

ADARDA © 2024