Zakoupili jste nebo teprve uvažujete o betonovém oplocení a přemýšlíte nad tím, že si jej postavíte sami? Vykládá se o něm na mnoha zdrojích, že jde o stavebnici, že k tomu není zapotřebí žádná malta nebo tmely a lepidla, že vše probíhá suchým systémem, a že je výstavba výrazně rychlejší, než stavba cihlové zdi? To vše je samozřejmě pravda, ale nesmíte být příliš důvěřiví a nedomnívat se, že je to totéž, jako když si děti hrají na písku s kyblíčkem a bábovičkami, anebo sestavují stavebnici z plastových dílků. Zde je ve hře beton, a to poměrně masivní a těžký.
Hmotnost betonových sloupků a panelů – svislý sloupek váží přibližně třicet kilo, to je ještě únosné a sloupky můžete přenášet ve dvou lidech zcela bez problémů, ale panely váží přes sedmdesát kilo, a tam už je zapotřebí mechanizace. S přenášením panelů při zemi si tu poradí dva silní chlapi, ale problém nastává ve chvíli, kdy musíte panely zvedat do výšky. Zde se bez autojeřábu neobejdete. Někdy vystačíte s elektrickým kladkostrojem, ale i to je zařízení, které není zadarmo, a když jej pak už nebudete potřebovat, musíte jej prodat a zbytečně na tom proděláte. V ceně montáže betonového plotu je zahrnuto vše, tedy nejen betonování sloupků, ale i pokládka panelů pomocí mechanizace.
Kdo za vás vykope jámy pro sloupky – když se staví plot kolem celé zahrady, obnáší to vykopat třeba i sedm desítek jam, každou do hloubky minimálně 80 cm. Toto není práce pro dva silné chlapy na víkend, sedmdesát otvorů do země budete hloubit minimálně tři týdny a nejste-li na takovou práci zvyklí, bude to extrémní fyzická zátěž. Nechte proto raději i tuto práci na profesionálech, která je též součástí celkové ceny za výstavbu oplocení na klíč. V ceně za montáž betonového plotu je také složení materiálu na stavbu a manipulace se všemi těžkými komponenty.