Skip to Content
Adarda
Jsou polarizační brýle pro řidiče do tmy skutečně tak užitečné?
Zboží / 15. 5. 2023

Brýle dnes nosí kdekdo. Již dávno jsou pryč doby, kdy jejich jediným účelem bylo napravovat zrak. Dnes máme spoustu nejrůznějších druhů, které mají spoustu funkcí, od ochrany očí až po módní doplněk. A jedním z těch méně známých, které si však získávají stále větší popularitu mezi lidmi, jsou i polarizační brýle pro řidiče do tmy.

Ty se na první pohled podobají klasickým slunečním brýlím. Stačí si je však nasadit, a rozdíl je patrný doslova na první pohled. Na rozdíl od těch slunečních totiž neomezují běžný průnik světla. To znamená, že je lze nosit i za zhoršených světelných podmínek, například právě v noci, aniž bychom měli sníženou viditelnost.

polarizační brýle s různě barevnými skly

Zdálo by se tedy, že se jedná pouze o módní doplněk, avšak to by nemohlo být dále od pravdy. Ve skutečnosti mají svůj specifický účel, pro který jsou využívány především určitými skupinami lidí. Ačkoliv totiž neblokují běžné světlo, tlumí ostré odlesky, ať už jsou to přímé sluneční paprsky, jejich odraz například od vody či sněhu, nebo i umělé osvětlení, jako jsou například lampy. Z toho je tedy jasné, jaké skupiny lidí je nejlépe využijí.

Mezi ty hlavní patří samozřejmě řidiči, především ti dálkoví, kteří se musí potýkat se slunečními paprsky za jasného dne a světly protijedoucích automobilů v noci. Zvláště když někteří řidiči nerespektují nařízení a mají stále zapnuta dálková světla, i když proti nim jede další vůz. Brýle pak mohou zabránit oslnění a tím i dopravní nehodě.

klasické polarizační brýle

Pomoci však mohou třeba i lyžařům. Ti se zase potýkají s odrazem slunečních paprsků od sněhu, který má vysoké albedo. To může nejen člověka oslnit, což může být například na sjezdovce velmi nebezpečné, ale také při delším vystavení trvale poškodit zrak. A tomu je lepší se vyhnout.

To jsou samozřejmě jen dvě z mnoha skupin, které tento typ brýlí využijí. Rozhodně bychom je tedy neměli zatracovat, a pokud myslíte, že by vám mohli pomoci, není od věci si je vyzkoušet. Okamžitě pak uvidíte ten rozdíl.

ADARDA © 2024