Skip to Content
Adarda
Jak se staví mobilní dům
Móda / 25. 2. 2022

Výrobou a vůbec vším možným kolem problematiky mobilních domků se u nás zabývá více společností. Prim mezi nimi však zřejmě hraje společnost s ručením omezeným Lavaro House. Dováží použité mobilní domky ze zahraničí, organizuje prodej starších mobilních domků v České republice a co je hlavní, zabývá se přímo výrobou mobilních domů vlastních konstrukcí.

Moderní interiér

Dovozem mobilních domků z oblastí především z Holandska a Belgie tím vše začalo. U nás byly mobilní domky zcela neznámou formou bydlení. Bylo nutné nejdříve změnit myšlení českých stavitelů, kteří pod pojmem dům, mysleli těžkou stavbu s jedním či dvěma podlažími, která by se ještě v případě potřeby dala „vyhnat na štok“. Mobilní dům je oproti této představě hodně subtilní záležitost. Nedůvěra trvala dost dlouho, ale sled událostí, které v České republice nastal, pomohl tuto nedůvěru zlomit.

Mobilní domky byly od počátku levnou formou bydlení. Z hlediska legislativy je nebyl problém postavit prakticky kdekoliv. Nebylo zapotřebí v podstatě žádné povolení. I legislativa se však změnila, ale stále existuje možnost ustavit mobilní domek i v místech, kde by nikdo žádné stavební povolení nevydal.

Zákazníkům brzy dovezené domky přestaly stačit. Proto se začaly upravovat na celoroční užívání. Zesílila se termoizolace, vyměnily se jednoduchá okna, za dvojitá. Domky procházely celkovou rekonstrukcí, přizpůsobovaly se českým normám, co se týká elektroinstalace a plynofikace.

Domy jsou prostorné

Od rekonstrukce dovezených domů je už krůček ke konstrukci vlastních domků. Ty rekonstrukční práce poskytly jednu důležitou věc. Byly to zkušenosti. Pracovníci výrobce zjistili, jak jsou mobilní domky konstruovány a kde jsou úskalí těchto konstrukcí. Na základě těchto zjištění vznikly první návrhy vlastních mobilních domů. Výroba mobilních domů začala. Vyrábí se celoročně uživatelné domy. Domy jsou již koncipovány jako naprosto plnohodnotné bydlení. Domy jsou konstruovány s vizí budoucnosti. Mohou se z nich stát domy rostoucí, kdy po čase užívání si zákazník rozšíří stávající dům o další modul, či moduly. A co je velice důležité, domy jsou stavěny jako energetické domy a bývají zařazeny do kategorie B, ve stupnici energetické náročnosti.

ADARDA © 2024